


4 payments of $228.50 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NAYAXL9K5 |
|---|---|
| Material | Granite |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 15 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Anthracite |
| Notes | Silgranit", which is made from a composite of 80% granite and a mix of ceramics, an acrylic matrix, and pigmentation. |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 510 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Cut Out Note | Measurements are within 2 - 3mm of factory tolerance. It is advisable to check dimensions of physical product when measuring for installations and before doing any cut outs. |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768924 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9K5
$914
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Right Hand Drainer Inset Sink DIVON5SLK5
$1,822
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528065
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528066
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Inset Sink NAYA6K5
$710
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 595 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow SUBLINE400UGK5
$694
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULBK5
$1,304
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Topmount Sink with Overflow ANDANO500IFNK5
$914
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 530 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Large Bowl Undermount Sink CLARON700U
$1,806
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless steel - Satin Polish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

