Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
| Model Number | HER1206GMFEDCRT |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 915 mm |
| Width (mm) | 1195 mm |
| Finish Colour | Cream |
| Oven Fuel Type | Electric |
Functions
| Convection bake | |
|---|---|
| Number of Functions | 11 |
| Bottom heating | |
| Dehydrate | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Pizza | |
| Convection grill | |
| Convection | |
| Fast preheat |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● 11-function main electric oven ● 11-function auxiliary oven ● Hob has six versatile gas burners in brass including a dual-ring power burner with teppanyaki griddle ● Products and packaging are 99% recyclable ● Pan Supports: Cast Iron ● Burner Type: Brass ● Worktop Controls: Knobs ● Flame failure device ● One-hand ignition ● Wok adapter ● Simmer ring ● Cooking Zones: Dual wok 0.48 kW - 5 kW, Rapid 1.05 kW - 3 kW (1), Semi-Rapid 0.60 kW - 1.75 kW (3), Auxiliary 0.48 kW - 1 kW (1) ● Griddle power: 1100W ● 1 x Griddle drip tray ● Oven Functions: Bake, Bottom Bake, Convection, Convection Bake, Convection Grill, Defrosting, Dehydrate, Fast preheat, Grill, Oven Light, Pizza, Upper Bake ● Main Oven Volume: 69L ● Auxiliary Oven Volume: 69L ● Anti-slam system ● Accessories: 2 x sliding shelves, 3 x wire shelves, 2 x enamelled trays, 1 x grill trivet tray ● Storage compartment ● Electrical requirements: 220/240 V - 50/60 Hz - 26 A ● Nominal power: 6 000.00 W |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Internal oven light | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|
Burners
| Number of cooking zones | 7 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Volume
| Oven Volume | 138 L |
|---|
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8054309281624 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Bertazzoni 120cm Heritage Series Dual Fuel Oven/Stove HER1206GMFEDCRT
$10,114
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 138 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni Professional Series 110cm 5-Zone Induction Cooktop with Electric Triple Oven Cooker Orange PRO115I3EART
$14,399
| Oven Volume | 69 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 90cm Heritage Induction Cream Freestanding Double Oven HER95I2EAVT
$13,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 107 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 90cm Master Series Matte Black Induction Freestanding Oven MPL95I1ETNT
$4,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 142 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 100cm Rosso Induction Freestanding Double Oven PRO105I2EROT
$12,599
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 123 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 90cm Professional Red Dual Fuel Freestanding Oven PRO96L1EROT
$7,649
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 103 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 90cm Master Series Dual Fuel Matte Black Freestanding Oven MPL96L1ETNC
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 142 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 120cm Induction Cooktop & Griddle Plate Double Oven PRO125I2ENET
$13,949
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 134 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bertazzoni 90cm Professional Stainless Steel Induction Freestanding Oven PRO95I1EXT
$8,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 103 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

