Specifications & Manuals
| Model Number | BD16242 |
|---|---|
| Fuel Type | LPG (Bottled Gas) |
| Depth (mm) | 581 mm |
| Height (mm) | 525 mm |
| Width (mm) | 849 mm |
| Hood height (open) | 790.00 |
| Accessories included | Cookbook |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black |
| Hood height (closed) | 525.00 |
| BBQ Type | Built-in BBQ |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Roasting Hood | |
| Thermometer | |
| Wheels |
| Burner Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Ignition | Quartz |
| Burners | 4 Burners |
| Flame failure protection |
|---|
| Barbeque Categories | Built In |
|---|---|
| Primary Product Category | BBQ |
| Built In | |
| EAN | 9316561046021 |
Compare to similar items
BeefEater Signature ProLine 6 Burner Built-In Natural Gas BBQ with Hood BSH158SA
| Cut Out Depth (mm) | 502 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1025 mm |
BeefEater 1200 Series 5 Burner LPG Built-In BBQ BBG1250SB
| Cut Out Depth (mm) | 11 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 11 mm |
BeefEater Signature ProLine 6 Burner Built-In Natural Gas BBQ with Lid BSL158SA
| Cut Out Depth (mm) | 502 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1025 mm |
14 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

