Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | HG1995SD |
| Depth (mm) | 522 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 904 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| EAN | 3838942008887 |
Compare to similar items
ASKO 90cm Pro Series Natural Gas Cooktop HG1995SD
$3,199
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
ASKO 90cm Natural Gas 5 Burner Cooktop with Fusion Volcano Burner Matte Black Ceramic Glass HG8954MGD1
$3,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
ASKO 90cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Black Matte HG1986AD
$2,399
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
ASKO 90cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Stainless Steel HG1986SD
$2,399
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
ASKO 80cm Natural Gas 4 Burner Cooktop with Fusion Volcano Burner Black Ceramic Glass HG8843BGD1
$3,199
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
ASKO 75cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Black Matte HG1776AD
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ASKO 60cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Stainless Steel HG1666SD
$1,399
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ASKO 90cm Natural Gas 5 Burner Cooktop with Fusion Volcano Burner Black Ceramic Glass HG8953BGD1
$3,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
ASKO 33cm Cooktop with Fusion Volcano Burner Black Ceramic Glass HG8313BGD1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
| Cut Out Depth (mm) | 484 mm |
| Cut Out Width (mm) | 284 mm |
| Power (W) | 1 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

