The cooktop features five cooking zones, each with solid cast knobs, complemented by the powerful Super Flex Wok burner, ideal for amazing stir frys. Automatic ignition makes it easy to get started, and each burner is designed to evenly and consistently deliver heat, so you end up with great results every time. The easy-to-use ergonomic knobs allow for exact and stepless power settings, giving you precise control. For added safety, each burner is fitted with a flame failure safety device, which means that the gas will be cut if no flame is detected.
The wide 90cm surface is finished in beautiful matte black and coated with a scratch-resistant enamel coating, so it always looks its best and is simple to keep clean.

Wok burner
The dedicated wok burner comfortably fits your wok pans so you can effectively get that amazing sizzle for your stir frys.

Convenient dial controls
Four control dials are handily located at the front of this cooktop, allowing you to easily adjust the heating of your burners. They also feature automatic ignition - just twist and push the knob to light the burner.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | HG1986AD |
| Weight (kg) | 18.4 kg |
| Depth (mm) | 526 mm |
| Height (mm) | 48 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Cooktop Material | Enamel |
| Finish Colour | Anthracite |
| Notes | ** LP Gas Conversion Kit Included** |
| Finish Colour Description | Graphite Black |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Origin | Holland |
|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| EAN | 3838942016493 |
Compare to similar items
ASKO 90cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Black Matte HG1986AD
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
ASKO 60cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Stainless Steel HG1666SD
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ASKO 90cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Stainless Steel HG1986SD
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
ASKO 33cm Cooktop with Fusion Volcano Burner Black Ceramic Glass HG8313BGD1
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
| Cut Out Depth (mm) | 484 mm |
| Cut Out Width (mm) | 284 mm |
| Power (W) | 1 W |
ASKO 75cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Black Matte HG1776AD
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ASKO 90cm Natural Gas 5 Burner Cooktop with Fusion Volcano Burner Black Ceramic Glass HG8953BGD1
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
ASKO 80cm Natural Gas 4 Burner Cooktop with Fusion Volcano Burner Black Ceramic Glass HG8843BGD1
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
ASKO 90cm Natural Gas 5 Burner Cooktop with Fusion Volcano Burner Matte Black Ceramic Glass HG8954MGD1
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Material | Ceramic glass |
ASKO 75cm Natural Gas Cooktop with Super Flex Wok Burner Stainless Steel HG1776SD
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
49 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

