Specifications & Manuals
| Model Number | OCS8687A1 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 51.1 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | 1 x Deep Baking Tray |
| Finish Colour | Graphite Black |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Graphite Pearl Black Finish. |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 230 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe |
| Eco | |
|---|---|
| Number of Functions | 21 |
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Eco function | |
| Keep warm | |
| Auto mode | |
| Half grill | |
| Fan grill | |
| Lower heater | |
| Plate warming | |
| Lower heater with fan | |
| Steam assisted cooking | |
| Upper heater | |
| Sous Vide | |
| Steam turbo | |
| Fast preheat |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Oven Volume | 73 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Cool touch door |
|---|
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 3838782680892 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
ASKO 60cm Built-In Craft Oven with Full Steam Graphite Black OCS8687A1
| Oven Volume | 73 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Built-In Combi-Steam Oven Black Steel OCS8687B
| Oven Volume | 73 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Frame Combi Steam Built-in Oven Graphite Black OCS66GSHAU
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO Elements 60cm Combi-Steam Oven - Pearl Grey OCS8678GG
| Power (W) | 3400 W |
|---|---|
| Oven Volume | 73 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Built-In Combi Steam Oven OCS8678G
| Power (W) | 3400 W |
|---|---|
| Oven Volume | 73 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Glass CombiSteam Built-in Oven Black Glass OCS56BGHAU
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 45cm Compact Combi-Steam Oven OCS8478G
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

