Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | T408HD.W |
| Drying capacity | 8 kg |
| Depth (mm) | 640 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x 2000mm Drain Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | Reversible door, depth includes door |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Drain hose included | Yes |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 119 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
| Quick Dry | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Down Wear | |
| Normal Dry | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry |
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Lockable Door |
|---|
| Noise when working | 66 dB |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Energy consumption | 119 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Program Memory | |
| EAN | 3838782021749 |
Compare to similar items
ASKO 8kg Heat Pump Dryer T408HD.W
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
ASKO Style 11kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer - Graphite Black T511HPXLGAU
| Energy Star Rating |
|---|
ASKO Style+ 9kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer White T709HUWAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
ASKO Style 9kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer - Graphite Black T509HPGAU
| Energy Star Rating |
|---|
69 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

