Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 567 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Safety Features
| Auto Power Off |
|---|
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Volume
| Oven Volume | 49 L |
|---|
Functions
| Keep warm |
|---|
Other
| Oven Timer |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
AEG 45cm Electric Built-In Pyrolytic Oven KP8404001M
$2,999
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

