Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KDK911424T-AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 535 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 580 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 141 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Functions
| Dough proving | |
|---|---|
| Defrost | |
| Plate warming |
Other Features
| Light type | LED |
|---|
Other
| EAN | 7332543836284 |
|---|
Compare to similar items
AEG 14cm Built-In Warming Drawer - Matte Black KDK911424T-AU
$1,349
| Cut Out Depth (mm) | 580 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
AEG Warming Drawer - Matte Black KDK911424T
$1,699
| Cut Out Depth (mm) | 580 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

