Specifications & Manuals
| Model Number | LF8516O8O |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Weight (kg) | 79 kg |
| Depth (mm) | 631 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | • Hygiene: Hygiene cycle removes more than 99.99% of common bacteria and viruses*, and reduces allergens. Tested for Staphylococcus aureus, Enterococcus faecium, Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa and MS2 Bacteriophage in external test performed by Swissatest Testmaterialien AG in 2021 (Test Report No. 202120117). • UniversalDose: Laundry capsules are activated 60% faster-giving extra power to quicker and cold washes. *Internal test using a cotton 30C one-hour programme, comparing detergent capsules in the UniversalDose drawer vs detergent capsules in the drum. • Perfect Pairing: Pair your AEG washer and dryer for a seamless aesthetic form and laundry function. • AEGConnected: Connected and customised drying made easy and smart with the AEG App. • CareDrum: The innovative CareDrum is designed to gently care for clothing, reducing fabric wear and tear. • Woolmark Green Certification: Woolmark Green certification ensures safe, gentle wool care with water and energy efficiency. • PreciseWash: PreciseWash reduces time, water and energy* by optimising every load. Internal test for time, water and energy consumption of a 30C Cotton cycle optimized with PreciseWash. • PowerCare: PowerCare premixes and activates detergent to deliver exceptional results, quickly and efficiently. • ProSteam Technology: ProSteam helps reduce creases so less ironing is needed, helping clothes last longer. |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02225 |
| Noise when working | 52 dB |
|---|
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drain and Spin | |
| Bedding |
| Length of cord | 2.01 m |
|---|
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 7332543983292 |
| Eco Program |
Compare to similar items
AEG 10kg 8000 Series Front Load Washer with UniversalDose - White LF8516O8O
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
AEG 9kg Front Load Washing Machine with OKOMix LF8C9412AC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
AEG 10kg 9000 Series Front Load Washing Machine LF9C1612AQ
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
41 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

