Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 3629000016 |
|---|---|
| Depth (mm) | 155 mm |
| Height (mm) | 204 mm |
| Width (mm) | 65 mm |
| Finish Colour | British Gold |
| Finish Colour Description | Gold |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 4.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T15643 |
Other
| WELS Star Rating | 6 |
|---|
Compare to similar items
AboutWater Fukasawa Pillar Basin Mixer - Matte British Gold 3629000016
$1,595
| Water Star Rating |
|---|
AboutWater AL/23 Tall Basin Mixer Tap - Matte White 2629B006WFZ
$1,424
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AL/23 Basin Mixer - Matte Black 2613B004WFZ
$1,107
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AL/23 Tall Basin Mixer Tap - Matte Black 2613B006WFZ
$1,424
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Tall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 2793A106WZ
$2,628
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
AboutWater AF/21 Basin Mixer - Matte Gunmetal 27P5A004WFZ
$2,334
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Tall Basin Mixer - Matte British Gold 27P6A106WZ
$3,232
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Tall Basin Mixer - Chrome 2702A106WZ
$2,019
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

