


Specifications & Manuals
| Model Number | 3393Y006WFZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 128 mm |
| Height (mm) | 196 mm |
| Width (mm) | 65 mm |
| Finish Colour | Gunmetal |
| Finish Colour Description | Matt Gun Metal PVD Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | Wels Star rating: 5 Star Installation Type: Bench Mount Flow Rate: 5Ltrs Per minute. Spout projection 9,8 cm. Flow restrictor Flexible supply lines Lever Cartridge |
|---|
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T39940 |
| Origin | Italy |
|---|
| Bathroom Tapware Mounting | Hob-Mounted |
|---|
| WELS Star Rating | 5 |
|---|
Compare to similar items
AboutWater AA/27 Tall Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3393Y006WFZ
| Water Star Rating |
|---|
AboutWater AA/27 Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3393Y004WFZ
| Water Star Rating |
|---|
AboutWater Fukasawa Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 3295481
| Water Star Rating |
|---|
AboutWater AF/21 Tall Basin Mixer - Matte British Gold 27P6A106WZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Basin Mixer - Matte British Gold 27P6A004WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Basin Mixer - Brushed Stainless Steel 2793A004WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
AboutWater AL/23 Basin Mixer - Matte White 2629B004WFZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

