

Accessories & Add-Ons

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ZE175L |
|---|---|
| Material | Thick quality stainless steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 342 (W) x 410 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Available in both right and left hand side drainer configurations |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 20 Years+ |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 290 (W) x 350 (D) x 180 (H) |
| EAN | 9314654043735 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Zenith 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer ZE175L
$389
| Material | Thick quality stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150W
$1,182
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UW
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Cut Out Width (mm) | 810 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer Tray NL180
$765
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150B
$1,182
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Croma TN200CR-NTH
$1,144
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Alpina TN200W-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Right Hand Drainer Onyx TD200BL
$1,281
| Material | Granite Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
