Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Luz Kitchen Mixer Tap with Pull Out LUZ-BC

Abey Gooseneck Sink Mixer MALIBUP

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PR8 |
|---|---|
| Material | 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 185 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Length (mm) | 450 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Designer Wastes, Inset Clips, CBB400 Chopping Board |
| Bowl Size | 406 (W) x 406 (D) x 185 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | 1 x (90mm x 2”) basket waste included |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Mirror Brushed |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 406 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9314654049928 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey The Yarra Package PR8
$310
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 406 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SW
$910
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Canale Slim Sink PSA1200
$1,250
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 115 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1125 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink N-100XLP
$1,525
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Roca NE100RC
$778
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Undermount Single Bowl Sink N-100XLYW
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Small Single Bowl Day KN-100D
$1,248
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100S
$1,485
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100B
$1,485
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 846 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
