Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 360 mm |
| Bowl Size | 310 (W) x 280 (D) x 160 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Satin |
| Notes | Alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 280 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 310 mm |
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654049935 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey The Todd Single Bowl Bar Sink BSS
$385
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 280 mm |
| Cut Out Width (mm) | 310 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SS
$1,039
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100CR
$677
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SB
$1,039
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SCR
$701
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYS
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N100SP
$1,039
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120S
$1,121
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR720
$1,318
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

