Specifications & Manuals
| Model Number | PR45AT |
|---|---|
| Material | Commercial Grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Length (mm) | 600 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 525 (W) x 420 (D) x 250 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | |
| Gooseneck |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 20 Years+ |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 525 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Laundry Tub |
| Top Mount | |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654093808 |
Compare to similar items
Abey The Lodden 45L Single Inset Laundry Tub with Lucia Tap and Bypass PR45AT2
| Material | Commercial Grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 525 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TB
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

