Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TD200T2C |
|---|---|
| Material | Cristalite sink |
| Depth (mm) | 1160 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Sink in Concrete finish and tap in Concrete/Chrome finish |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9314654125622 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Sink and Armando Vicario ISA Pull Out Kitchen Mixer Tap - Concrete Finish TD200T2C
$1,672
| Material | Cristalite sink |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
$623
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink Pack MOA360DTPK
$1,939
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,809
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 540 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA540T15
$1,869
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

