Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | N100SBZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Bowl Size | 390 x 370 x 200 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Bronze |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654073350 |
Compare to similar items
Abey Bar Sink Artisan Copper BS1CO
$755
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
$1,002
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
$457
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Large Single Bowl Sink QN-100B
$965
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Alpina VN-100XLW
$1,444
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink N-100XLP
$1,525
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Alpina NE100S-W
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D100WL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

