


Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | D100BZ |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 347 (W) x 430 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Bronze & Copper |
| Notes | Can be installed left or right orientation and also taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654073282 |
Compare to similar items
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100BZ
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Concrete TD100CL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLW
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Alpina VN-100XSW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA100
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Polaris MD-100LW
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Croma NE100CR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl NE100B
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
