


Accessories & Add-Ons

Armando Vicario Provincial Kitchen Mixer Tap 2050C

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD-W

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MD-175W |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 197 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | No tap hole but can be drilled. |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Polaris |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features | Depth: Large bowl 197mm / Small bowl 167mm |
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | Min Cabinet Size - 800mm |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 167 mm |
| EAN | 9314654121181 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Mono 1 and 1/3 Bowl Polaris MD-175W
$1,692
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
$1,023
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho 1 and 1/3 Bowl Sink N150S
$1,329
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink EN175L
$319
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D200WL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Nero TD200NL
$1,281
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Eureka Gold CR500DG
$1,739
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
