


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | GN-100XLD |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Length (mm) | 750 mm |
| Accessories included | Wooden Chopping Board & Chrome Carrier Grid |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Number of tapholes | 0 |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Note | Min Cabinet Size 800mm |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654124816 |
Compare to similar items
Abey Schock Greenwich Large Single Bowl Sink - Day GN-100XLD
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink Black Pearl CR340B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Alpina VN-100XSW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120B
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Polaris MD-100LW
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Alpina NE100S-W
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
