

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MD-175S |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 197 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Other |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654121174 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Mono 1 and 1/3 Bowl Sink MD-175S
$508
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D200PR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200W
$1,178
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150B
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EC175L
$259
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Alpina TN200W-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer Tray NL180
$765
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Puro D200PL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
