


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | ER-100B |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Size | 357 (W) x 350 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Can be installed topmount and undermount |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Onyx |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654102210 |
Compare to similar items
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100B
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano Single Bowl Sink with Drainer ST460SU
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink CLOTAIRE-1W
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 505 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SW
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink Black Pearl BS1B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SW
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Eureka Gold STQ450SLG
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
