Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 435 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 177 mm |
| Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Size | 405 (W) x 355 (D) x 165 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9314654049669 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Project 100 Single Bowl Left Hand Drainer Sink PR100RPLUS
$243
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS2
$459
| Material | Made from Quality 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 320 mm |
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLW
$1,525
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Onyx NE100SB
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
$1,068
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl Sink with Small Drainer - Day MD-100XSD
$640
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Nero NE100SN
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100W
$677
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

