

Accessories & Add-Ons

Abey Bamboo Cutting Board With Magnets 1TOF29

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Abey Dish Rack DR007

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CR540UGM |
|---|---|
| Material | 304 Grade stainless steel |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Length (mm) | 590 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Drainer tray, Designer waste, Undermount Clip, Inset clip |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Undermount & inset clips supplied, 1 x (90mm x 2”) basket waste included |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Metallic Sink |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Geometric High-Tech Look Includes Drain Tray Includes Designer Waste Easy Clean & Spacious Bowls |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 545 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654095116 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Piazza Single Bowl Sink CR540UGM
$993
| Material | 304 Grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 545 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink Eureka Gold BS1G
$755
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SB
$1,039
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl NE100B
$995
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLS
$1,525
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Roca NE100SRC
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Alpina NE100S-W
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SB
$910
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Alpina NE100W
$995
| Material | Granit - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
