Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | NQ180 |
|---|---|
| Material | 0.9mm Thick Stainless Steel SUS304 |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 446 mm |
| Length (mm) | 681 mm |
| Accessories included | Inset & Undermount clips, template |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Depth: Large 200mm / Small 180mm |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Finish Colour Description | Semi-satin finish |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Note | Min Cabinet Size: 800mm |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654122706 |
Compare to similar items
Abey NuQueen 'The Brisbane' Double Sink NQ180
| Material | 0.9mm Thick Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Concrete TN200C-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Onyx TN200B-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano Double Bowl Sink with Drainer ST340DU
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D200BR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Puro Double Sink Granite N200P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Magma D200BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lago 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer Tray NL180
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Drainer TD200WR
| Material | Granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
