


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 456 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 305 mm |
| Bowl Size | 255 (W) x 406 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Mirror / Brushed |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654051587 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey NuQueen The Tweed Single Bowl Undermount Sink Q80U
$287
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SW
$1,054
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR540
$1,084
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
$226
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Black Pearl STQ450SRB
$2,085
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
$1,540
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N100SP
$1,054
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
