Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 218 mm |
| Width (mm) | 1020 mm |
| Bowl Size | 430 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9314654102722 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lago Plus Single Bowl Left Hand Drainer Sink LGP120R
$544
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
$3,032
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
$1,536
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
$1,372
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Single Sink with Drainer TD100CR
$987
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR540
$1,083
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Artisan Copper STQ450SRCO
$1,959
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Onyx VN-100XSB
$905
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100W
$1,372
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

