






Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG200T2 |
|---|---|
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 840 mm |
| Length (mm) | 840 mm |
| Accessories included | Cutting board, drainer tray, gooseneck pull out mixer |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| Small Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654067267 |
Compare to similar items
Abey Lago Double Bowl Sink Pack LG200T2
$970
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 540 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA540T15
$1,869
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
$1,244
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Concrete TN200T2C
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,244
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
