Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EN175RPK |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 165 mm |
| Width (mm) | 1080 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654068950 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Entry Squarelink 175 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack EN175RPK
$283
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,810
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$1,012
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Double Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD200BT2
$1,859
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
$2,047
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$2,125
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Sink with Gareth Ashton Tap and Accessories Pack LUA221TPK
$1,750
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

