Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NL180T13 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Length (mm) | 650 mm |
| Accessories included | Pull Out Mixer Tap (KTA030-BR), Cutting Board (CBB220), Draining Tray (DT05), 2 x (90mm x 2”) basket wastes. |
| Bowl Size | 380 x 400 x 200 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck | |
| Waste Disposal Compatible | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Tap: 15 years Cartridge, 5 years Product or Parts, 2 years Labour, 5 years on Finishes, Sink: 25 years. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T36246 |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Water efficient | 5 |
| Depth - Second Bowl | 160 mm |
| Small Bowl Size | 200 x 400 x 160 |
| Sparkling | |
| EAN | 9314654124526 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T13
$1,228
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
$1,451
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,809
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink Pack MOA360DTPK
$1,939
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

