Key Specifications
| Model Number | MS32J5133BTSA |
|---|---|
| Weight (kg) | 14.5 kg |
| Depth (mm) | 384 mm |
| Height (mm) | 297 mm |
| Width (mm) | 517 mm |
| Microwave Volume | 32 L |
| Power (W) | 1000 W |
| Accessories included | 1 x Turntable Roller Ring, 1 x Glass Turntable, 1 x Water Bowl. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Australian 10 Amp Plug & Lead Attached** |
| Turntable size | 318 mm |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Facia Panel / Silver Cabinet. |
| Microwave Type | Freestanding |
| Interior finish | Ceramic Enamel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour / 10 Year manufacturer's warranty on the interior ceramic cavity (inclusive of parts and labour) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Door Type | Push Door Button |
| Grill location | No Grill Function |
| Light type | Incandescent |
| Cooling fan | |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 10 |
Functions
| Energy Saving Mode | |
|---|---|
| Number of Functions | 12 |
| Inverter Microwave | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Roast | |
| Reheat | |
| Convection Microwave | |
| Steam Microwave |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.5 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
Other
| Primary Product Category | Microwave |
|---|---|
| EAN | 8806086828925 |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|


