Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1006 |
|---|---|
| Depth (mm) | 269 mm |
| Height (mm) | 338 mm |
| Width (mm) | 212 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year warranty on tank |
Other
| Filtration | 0.2 Micron |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 1.8L |
| Chilled Water Capacity | Nil |
| Rating | 1.5kW |
| Primary Product Category | Tap |
| Transfer to Clearance | |
| Filter | Yes |
| Sparkling | |
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
| EAN | 2013120230023 |
Compare to similar items
Zip Hydrotap Miniboil Classic Boiling and Ambient Filtered Water HT1006
$1,563
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Rose Gold H5M783Z05AU-91295
$8,822
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Bronze H5E783Z15AU-91295
$7,895
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gunmetal H5E783Z19AU-91295
$7,895
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H55783Z05AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Bronze H5L783Z15AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Chrome H5E783Z01AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Brass H5C783Z18AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H55783Z01AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

