Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1722 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
| Finish Colour Description | Bright Chrome |
Other Features
| Square Neck | |
|---|---|
| Features |
|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other
| Filtration | 0.2 Micron water filtration |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 160 Cups per hour |
| Chilled Water Capacity | 125 Cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
| EAN | BAR0005920 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G4 Classic Mixer Boiling and Chilled Filtered Water plus Hot and Cold HT1722
$5,890
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gold H5M784Z07AU
$8,045
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Gold H5C784Z07AU
$6,640
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Gunmetal H5L784Z09AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gunmetal H5X784Z19AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Brass H5L784Z18AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Bronze H5L784Z15AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filter Tap Brushed Nickel H55784Z11AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gold H5X784Z07AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

