Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1724 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Other Features
| Square Neck | |
|---|---|
| Features | Zip HydroTap 4 in 1 Boiling, Chilled, Filtered drinking water plus Hot and Cold washing up water from two seperate taps. |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Plus additional 2 year tank parts warranty |
Other
| Filtration | 0.2 micron water filtration. |
|---|---|
| WELS Star Rating | 6 |
| EAN | 9319731012765 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filter Tap Brushed Nickel H55784Z11AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5X784Z18AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filtered Water Gunmetal H55784Z09AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gunmetal H5X784Z19AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filtered Water Brushed Gold H55784Z07AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Bronze H5C784Z15AU
$6,640
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

