Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1824Z3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 464 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 394 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black |
Other Features
| Square Neck | |
|---|---|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year warranty on tank |
Other
| Filtration | 0.2 micron water filtration |
|---|---|
| Primary Product Category | Tap |
| EAN | 9319731005682 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5X784Z01AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Matte Black H5X784Z03AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Matte Black H5C784Z03AU
$6,640
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filtered Water Chrome H55784Z00AU
$6,345
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X784Z00AU
$8,054
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Brass H5E784Z18AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filtered Water Brushed Gunmetal H55784Z19AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

