





Up to 12 months interest free with Zip Money
The iconic and timeless design of the Zip HydroTap Classic remains a much-loved favourite and a popular choice suited to any home or office. Choose from Boiling, Chilled and Sparkling filtered water—or combine them all!
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1765Z3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
| Finish Colour Description | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Filtration | 0.2 Micron water filter |
|---|---|
| Chilled Water Capacity | 175 / Chilled or Sparkling cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
| Sparkling | |
| EAN | 9319731001394 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Nickel H5L787Z11AU-91295
$5,114
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z11AU-91295
$6,345
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Arc Chilled and Sparkling Filtered Tap H58787Z05AU-91295
$7,145
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5L787Z07AU-91295
$5,114
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z09AU-91295
$6,345
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z05AU-91295
$6,345
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L787Z05AU-91295
$5,114
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Arc Chilled and Sparkling Filtered Tap H58787Z07AU-91295
$7,145
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
