Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4785Z9 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Gun Metal Grey |
| Notes | PLEASE NOTE: all Zip units with a colour code Z4 and above (excluding Z13) are made-to-order and will require a 6-8 week lead time. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
Other Features
| Features | ● Single under bench command centre ● Full colour interactive touch screen display ● Pin code protection ● Boiling water safety mode ● 2 Energy saving modes ● Sensor activated "sleep when its dark" |
|---|
Other
| Filtration | Internal Zip GlobalPlus™ 0.2 micron filter |
|---|---|
| Primary Product Category | Tap |
| EAN | 9319731006405 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Ambient Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Bronze H5M785Z15AU
$4,942
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Ambient Filtered Tap Gunmetal H55785Z09AU
$4,195
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Ambient Filtered Water with Hot and Ambient - Gunmetal H5M785Z09AU
$4,942
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Ambient Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5M785Z00AU
$4,457
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Ambient Filtered Water with Hot and Ambient - Matte Black H5M785Z03AU
$4,942
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L785Z05AU
$4,069
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Rose Gold H5E785Z05AU
$4,195
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Brass H55785Z18AU
$4,195
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

