Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4709 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Bright Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Filtration | Zip GlobalPlus™ 0.2 micron filter |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 240 / Cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Gold H5E785Z07AU
$4,195
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Ambient Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gunmetal H5M785Z19AU
$4,942
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Bronze H5C785Z15AU
$4,069
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Gunmetal H5E785Z19AU
$4,195
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Gold H5L785Z07AU
$4,069
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Brass H5C785Z18AU
$4,069
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Chrome H5C785Z01AU
$4,069
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Chrome H5L785Z01AU
$4,069
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

