Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4375Z3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
| Finish Colour Description | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Filtration | 0.2 Micron water filtration |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 160 Cups per hour |
| Chilled Water Capacity | 175 Cups per hour |
| WELS Star Rating | 5 |
Compare to similar items
Zip HydroTap Elite 5n1 Cube Mixer Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water plus Hot and Cold HT4375Z3
$6,504
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap Brushed Gunmetal H55783Z19AU-91295
$7,895
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Brass H5L783Z18AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z00AU-91295
$8,595
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gunmetal H5M783Z19AU-91295
$8,822
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap Brushed Brass H55783Z18AU-91295
$7,895
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X783Z00AU
$8,137
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Chrome H5C783Z01AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Nickel H5M783Z11AU-91295
$8,822
| Water Star Rating |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

