Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4275 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other
| Filtration | Zip GlobalPlus™ 0.2 micron filter |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 160 Cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9319731073650 |
Compare to similar items
Zip HydroTap Elite 5in1 Arc Mixer Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water plus Hot and Cold HT4275
$6,407
| Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5M783Z01AU-91295
$8,119
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5E783Z03AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5X783Z18AU
$10,277
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5X783Z01AU
$10,277
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Chrome H5E783Z00AU-91295
$7,395
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Gunmetal H5M783Z09AU-91295
$8,119
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Brass H5C783Z18AU-91295
$7,895
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5C783Z05AU-91295
$6,364
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

