Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4705Z3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
Other Features
| Features | ● Single under bench command centre ● Full colour interactive touch screen display ● Pin code protection ● 2 Boiling water safety modes |
|---|
Other
| Filtration | 0.2 Micron water filtration. |
|---|---|
| Primary Product Category | Tap |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Brass H5L784Z18AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius All-in-One Boiling and Chilled Filtered Water plus Hot and Cold H57784Z01AU
$6,485
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5X784Z01AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H5C784Z01AU
$6,640
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Chilled Filtered Water Brushed Gunmetal H55784Z19AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Gunmetal H5L784Z09AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5X784Z18AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Gunmetal H5C784Z19AU
$6,640
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

