Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4762Z3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Filtration | Zip GlobalPlus™ 0.2 micron filter |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 160 / Cups per hour |
| Chilled Water Capacity | 175 / Cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
| EAN | 9319731073247 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Brass H5L783Z18AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap Celsius All-in-One Arc Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water plus Hot and Cold with Canister MT2790Z10-91295
$5,932
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gunmetal H5M783Z19AU-91295
$8,822
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Chrome H5L783Z00AU-91295
$6,172
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H55783Z11AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap Brushed Gunmetal H55783Z19AU-91295
$7,895
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H55783Z03AU-91295
$7,895
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap Classic 5-in-1 Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water plus Hot and Cold HT1775-91295
$7,043
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

