Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT4760 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Bright Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
Other Features
| Features | Single under bench command centre Full colour interactive touch screen display Pin code protection 2 Boiling water safety modes 2 Energy saving modes |
|---|
Other
| Filtration | Zip GlobalPlus™ 0.2 micron filter |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 100 Cups per hour |
| Chilled Water Capacity | 75 Cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
| Sparkling | |
| EAN | 9319731072516 |
Compare to similar items
Zip HydroTap Elite 100/75 Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water HT4760
$4,519
| Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Rose Gold H5M783Z05AU-91295
$8,822
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z09AU-91295
$9,095
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5M783Z18AU-91295
$8,822
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5X783Z01AU
$10,277
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Gunmetal H5E783Z09AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Bronze H5L783Z15AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Rose Gold H5X783Z05AU
$10,277
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Chrome H5L783Z00AU-91295
$6,172
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

