Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT3707 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
| Finish Colour Description | Bright Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | Single under bench command centre Full colour interactive touch screen display Pin code protection Boiling water safety modes 3 Energy saving modes Sensor activated "sleep when its dark" |
|---|
Other
| Filtration | 0.2 Micron water filtration |
|---|---|
| Boiling Water Capacity | 240 / cups per hour |
| Primary Product Category | Tap |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Nickel H5E783Z11AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Bronze H5L783Z15AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z01AU-91295
$9,095
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z03AU-91295
$9,095
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled, Sparkling, and Ambient |
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L783Z05AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Gunmetal H5E783Z09AU-91295
$7,895
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5C783Z03AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Nickel H5C783Z11AU-91295
$7,658
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

