Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1787Z2-91295 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Gloss Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
Other Features
| Features | ● Single under bench command centre ● Full colour interactive touch screen display ● Pin code protection |
|---|
Other
| Filtration | Zip GlobalPlus™ 0.2 micron filter |
|---|---|
| Primary Product Category | Tap |
Compare to similar items
Zip HydroTap Classic Chilled and Sparkling Filtered Water with Canister HT1787Z2-91295
$3,197
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Chrome H5M787Z01AU-91295
$6,931
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Zip Hydrotap G5 Elite Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Bronze H5E787Z15AU-91295
$6,345
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Chilled & Sparkling Filtered Tap Gunmetal H5M787Z09AU-91295
$6,931
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Brass H5L787Z18AU-91295
$6,155
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zip Hydrotap G5 Elite Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Gunmetal H5E787Z09AU-91295
$6,345
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z11AU-91295
$6,155
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z05AU-91295
$6,155
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5C787Z03AU-91295
$6,155
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

