







Accessories & Add-Ons

Zip Micron Filtration for Hydro Tap (until Feb 2017) 91290

Zip Micropurity 0.2 Micron Filter for HydroTaps (after Feb 2017) 93701
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1792 |
|---|---|
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Accessories included | 91290 – Zip 0.2 micron replacement filter |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Bright Chrome |
| Minimum Pressure | 172 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
Other Features
| Square Neck | |
|---|---|
| Features | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6.5 |
|---|
Other
| Boiling Water Capacity | Boiling temperature can be pre-set to taste: from 100°C down to 68°C. |
|---|---|
| Primary Product Category | Tap |
| Sparkling | |
| Water consumption | 6.5 L |
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
| WELS Star Rating | 4 |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 9319731052419 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G4 All-in-One Boiling, Chilled and Filtered Water plus Hot and Cold HT1792
$5,680
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Bronze H5M784Z15AU
$8,045
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Nickel H5C784Z11AU
$6,640
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Matte Black H5M784Z03AU
$8,045
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Gunmetal H5L784Z19AU
$6,845
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5M784Z18AU
$8,045
| Water Star Rating |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Matte Black H5L784Z03AU
$6,845
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zip HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5X784Z01AU
$9,281
| Water Star Rating |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
