Specifications & Manuals
| Model Number | WSE6630SA |
|---|---|
| Depth (mm) | 746 mm |
| Height (mm) | 1780 mm |
| Width (mm) | 911 mm |
| Accessories included | 1 x Egg tray, 1 x Manual Twist Ice Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Arctic silver |
| Finish Colour Description | Arctic Silver Facia Door Panels |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty (Parts and Labour) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 624 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 407 L |
| Freezer Volume | 217 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 405 |
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | China |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 624 L |
| Energy consumption | 405 Kwh |
| EAN | 9316561027938 |
Compare to similar items
Westinghouse 624L Side by Side Fridge Silver WSE6630SA
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Side by Side |
| Frost Free |
Westinghouse 624L Side by Side Refrigerator Stainless Steel WSE6200SB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Side by Side |
| Frost Free |
Westinghouse 624L Side by Side Refrigerator White WSE6200WB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Side by Side |
| Frost Free |
Westinghouse 619L Side by Side Refrigerator with Non-Plumbed Water Dispenser Matte Black WSE6240BB
| Dispenser | Water only |
|---|---|
| Default Door Hinge | Side by Side |
| Frost Free |
534 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

