Specifications & Manuals
| Model Number | WHE5204SC |
|---|---|
| Weight (kg) | 93 kg |
| Depth (mm) | 769 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 1 x Manual Twist Ice Maker, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Fingerprint Resistant Real Stainless Steel.** ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Doors / Grey Cabinet |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features | ● Westinghouse 491L French Door Fridge WHE5204SC. ● Frost Free No Ice Built-up: Frost Free technology removes the frost build-up. ● LED lighting is bright, more energy-efficient, and emits less heat than conventional incandescent bulbs. ● FreshSeal Crispers: Our seals assist in preventing moisture loss. ● FlexStor Adjustable Door Bins: adjustable door bins allow for quick and easy adjustment whenever or however you need it. ● SpillSafe™ Glass Shelves: glass shelves help with the mess by containing the spilled liquid to one shelf. ● Easy-Glide Telescopic Runners: easy to open and close and when fully extended. ● Front and rear rollers. ● Freezer Temperature Range: -15 to -23 Degrees. ● Freezer Temperature Range: -15 to -23 Degrees. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 491 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 345 L |
| Freezer Volume | 146 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 419 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.74 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | N/A |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Height | 1705 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 790 mm |
| Cabinet Depth | 641 mm |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 524 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Depth Without Handle | 641 mm |
| Energy consumption | 419 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540413694 |
Compare to similar items
Westinghouse 491L French Door Frost Free Fridge WHE5204SC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 609L French Door Fridge Stainless Steel WHE6170SB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 496L French Door Refrigerator Silver WQE4900AA
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 564L Quad French Door Fridge Matte Black WQE5600BB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 565L French Door Refrigerator Stainless Look WHE5600SD
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 565L French Door Refrigerator with In-Door Water Dispenser and Automatic Ice Maker Stainless Look WHE5650SD
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 547L Quad Door Refrigerator Stainless Look WQE5400SD
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 547L Quad Door Refrigerator Matte Black WQE5400BD
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Westinghouse 609L French Door Fridge Dark Stainless Steel WHE6170BB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
347 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

