Equipped with a temperature sensor and multi-flow air delivery system, this fridge maintains the optimal storage conditions for your food and drinks. The quick chill function helps to lock in the freshness, while the handy twist and serve ice dispenser keeps you well-supplied with ice cubes. Organise everything inside with ease thanks to the FlexStor system and adjustable shelves. Adjust your fridge setup when your needs change, so if you need to store a large birthday cake, or have awkwardly-shaped bottles to store, the shelving can be easily adjusted for any occasion.
Elevate the look of your kitchen with this beautifully crafted fridge. Its modern flat door design with right hinge, sleek pole handles, and stylish stainless steel exterior will fit in any kitchen aesthetic.

FreshSeal Crisper
Equipped with advanced seals for improved humidity control, the FreshSeal crisper provides the ideal moisture to keep your produce fresh and crisp. You can use the slider to adjust the humidity level of your crisper, depending on the produce.

FlexStor
FlexStor allows you to adjust the height and positions of the door bins, ensuring you can comfortably fit small and large items whichever way you prefer. No more worrying about those awkwardly-shaped drink bottles.

FamilySafe lockable compartment
The FamilySafe lockable compartment lets you securely store items such as medicines, cosmetics, or even your candy bar stash.

SpillSafe shelves
SpillSafe shelving can contain spilled liquid, stopping accidents from spreading throughout your fridge.
Specifications & Manuals
| Model Number | WTB4604SC-R |
|---|---|
| Depth (mm) | 769 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 699 mm |
| Accessories included | 1 x Manual Twist Ice Maker, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Frost Free no need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Silver Cabinet / Stainless Facia Door Panel. |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Flat door design ● Pole handles ● Full-width humidity controlled crisper bin ● Fingerprint resistant real stainless steel ● Spillsafe™ glass shelves ● FamilySafe™ lockable compartment ● Blue feature lighting ● Quick chill function ● Temperature sensor ● Multi-flow air delivery system ● More environmentally friendly refrigerant (R600a) ● Service mode with diagnostics feature ● Egg tray ● Rear rollers ● Adjustable front rollers ● Hidden hinges |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Dometsic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 431 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 329 L |
| Freezer Volume | 102 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 337 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 641 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 460 L |
| Energy consumption | 337 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| Cheap | |
| EAN | 9315540413366 |
Compare to similar items
Westinghouse 431L Top Mount Frost Free Fridge WTB4604SC-R
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 431L Top Mount Refrigerator White Left Hinge WTM4302WD-L
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Westinghouse 341L Top Mount Frost Free Refrigerator White WTM3400WL-X
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 247L Top Mount Refrigerator White WTM2500WA-X
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 503L Top Mount Refrigerator White Right Hinge WTM5002WD-R
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 312L Top Mount Refrigerator Silver WTM3100SL-X
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 503L Top Mount Refrigerator Silver Right Hinge WTM5002SD-R
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 312L Top Mount Refrigerator White WTM3100WL-X
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Westinghouse 431L Top Mount Refrigerator White Right Hinge WTM4302WD-R
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

